EFK: Uniwersytet Gdański z awansem do Play-Off, UW czekają baraże

W swoim ostatnim meczu fazy mistrzowskiej Ekstraligi Futsalu Kobiet AZS UG Futsal Ladies pokonał na wyjeździe drużynę Uniwersytetu Warszawskiego 0:5. Stawką tego spotkania dla obu drużyn był awans do fazy Play-Off.

Po 9 kolejkach EFK obie drużyny uzbierały po 7 punktów. Poprzednie spotkanie pomiędzy tymi drużynami zakończyło się bezbramkowym remisem. Zgodnie z regulaminem ligi przy takiej samej liczbie punktów o wyższym miejscu w tabeli decydowała korzystniejsza różnica bramek w meczach pomiędzy tymi drużynami, a dopiero później różnica bramek ze wszystkich spotkań. W związku z tym wygrana UW bądź bezbramkowy remis premiował drużynę z Warszawy, a każdy inny rezultat był korzystny dla zespołu z Gdańska.

Mecz dobrze rozpoczęły zawodniczki Uniwersytetu Warszawskiego i były bardzo bliskie zdobycia bramki w pierwszych minutach spotkania. Pierwszą sytuację miała Emilia Jarzyna i w 1. minucie po jej strzale piłka trafiła w słupek. W 4. minucie świetną sytuację dla UW wypracowała Agnieszka Gołębiowska, która minęła z piłką stojącą na bramce UG, Malwinę Ciesielską, ale w porę do obrony powróciła Izabela Pawłowska, która zablokowała strzał zawodniczki z Warszawy. Chwilę później z objęcia prowadzenia cieszyła się jednak drużyna gości. Pierwszą bramkę w meczu zdobyła Lidia Sowińska, po podaniu z autu od Natalii Urbanowicz. W kolejnych minutach spotkania drużyna z Gdańska częściej była przy piłce, ale to UW po każdym przejęciu było bliższe zdobycia bramki. W 11. minucie o czas poprosił trener UG, Tomasz Aftański. W 14. minucie po dograniu z autu od Julii Przybyłkowicz, bramkę wyrównującą próbowała zdobyć Maja Rębiś, ale piłkę pewnie wyłapała Malwina Ciesielska. Chwilę później dogodną sytuację na podwyższenie prowadzenia drużyny UG miała Izabela Pawłowska, która oddała strzał tuż pod poprzeczkę, ale bez problemu wybroniła go Natalia Mikuła. W 16. minucie o przerwę poprosiła trener UW, Maria Wąsowska. Po wznowieniu gry drużynie z Gdańska udało się podwyższyć prowadzenie na 0:2. Dośrodkowanie Natalii Urbanowicz przecięła powracająca do obrony Agnieszka Gołębiowska i w ten sposób umieściła piłkę we własnej bramce. Po zdobyciu drugiego gola, drużyna gości nadal nacierała na bramkę Uniwersytetu Warszawskiego. W 18. minucie z prawego skrzydła znów dogrywała Natalia Urbanowicz, a jej podanie wykorzystała Natalia Świętoniowska, zdobywając trzecią bramkę dla AZS UG.

Po przerwie sytuacja wiele się nie zmieniła i częściej w posiadaniu piłki była drużyna gości. W 21. minucie groźny strzał oddała Lidia Sowińska, który z problemami wybroniła Natalia Mikuła. Chwilę później zawodniczce z Gdańska udało się pokonać bramkarkę UW. Zagrywająca z autu Natalia Świętoniowska wycofała piłkę do Lidii Sowińskiej, która strzałem z daleka drugi raz pokonała bramkarkę drużyny z Warszawy. Zawodniczka zespołu gości w przeciągu kolejnych kilku minut miała jeszcze kilka dogodnych sytuacji, jednak kolejne próby udaremniała Natalia Mikuła. Mimo wielu doskonałych okazji do podwyższenia prowadzenia, przez wiele minut drużynie z Gdańska nie udawało się pokonać coraz skuteczniej broniącej bramkarki UW. Doskonałą sytuację do zdobycia bramki dla gospodyń miała w 34. minucie Paulina Pokraśniewicz, która samotnie wyprowadziła kontrę z własnej połowy, ale jej powstrzymała Malwina Ciesielska, która w porę wyszła z bramki. Wynik spotkania na 0:5 ustanowiła w 39. minucie Natalia Urbanowicz, a asystę zdobyła Lidia Sowińska.

Drużyna AZS UG Futsal Ladies zwycięstwem zapewniła sobie awans do fazy Play-Off, ale przede wszystkim uniknęła walki w barażach, z kolei w których brać udział będzie drużyna Uniwersytetu Warszawskiego.