Wicemistrzynie świata zwycięsko rozpoczęły turniej

Holenderki nie zawiodły kibiców, którzy zasiedli zarówno przed monitorami, jak i na trybunach stadionu w Dunedin. W meczu pierwszej kolejki grupy E mistrzostw świata podopieczne Junkera pokonały reprezentacje Portugalii 1:0.

Po raz pierwszy na tych mistrzostwach świata mieliśmy okazję obejrzeć spotkanie z udziałem Polki. Główną arbiter tego spotkania była Ukrainka Katerina Monzul, ale pomagała jej doświadczona Polska sędzina Paulina Baranowska.

Holenderki lepiej weszły w mecz i odważnie atakowały bramkę Ines Pereiry. Defensywa Portugalii nie dopuszczała jednak do większego zagrożenia, szybko oddalając piłkę z okolic pola karnego. Wicemistrzynie świata pierwszą okazję miały w 6. minucie spotkania, kiedy to po dośrodkowaniu z prawej strony uderzała głową Danielle van de Donk. Strzał ten był łatwy do wyłapania przez bramkarkę. Obie drużyny rozkręcały się bardzo powoli, gra toczyła się głównie w okolicy środka pola. W 12. minucie holenderki stworzyły sobie wspaniałą okazję na objęcie prowadzenia. Lieke Martens, która po efektownym rajdzie z prawej strony wpadła w pole karne i podała do Lineth Beerensteyn, ale jej strzał wyłapała Ines Pereira. W 13. minucie spotkania po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, najwyżej wyskoczyła Stefanie van der Gragt. Piłkarka Interu Mediolan głową skierowała piłkę do siatki. Początkowo bramka nie została zaliczona z powodu odgwizdanego spalonego. Arbiter z Ukrainy podeszła przyjrzeć się całej sytuacji do monitora VAR i ostatecznie uznała bramkę dla reprezentacji Holandii. Stałe fragmenty wykonywane przez zespół Oranje sprawiały ogromne problemy piłkarkom z Półwyspu Iberyjskiego.

Zespół z Portugalii w pierwszych dwóch kwadransach ograniczał się przede wszystkim do niwelowania akcji przeciwniczek, rzadko bywając w ich polu karnym. W 37. minucie spotkania na strzał zza pola karnego zdecydowała się Lieke Martens, ale nie sprawił on żadnym problemów Ines Pereirze. Minutę później z prawej strony dośrodkowywała Lineth Beerensteyn do wbiegającej w pole karne Danielle van de Donk. Zawodniczka Olympique Lyon znów jednak oddała strzał głową w środek bramki. Pod koniec pierwszej połowy zakotłowało się w polu karnym reprezentacji Portugalii, ale strzał holenderskiej napastniczki był minimalnie niecelny.

Początek drugiej połowy nie zapowiadał żadnych zmian co do obrazu gry obu zespołów. Zdecydowanie częściej przy piłce utrzymywały się piłkarki Oranje. Zespół Holandii w 51. minucie spotkania powinien prowadzić 2-0, ale kapitalną interwencją popisała się Ines Pereira. Bramkarka mistrza Szwajcarii obroniła instynktownie strzał Danielle van de Donk z 10 metra. Debiutująca na tym turniej, reprezentacja Portugalii starała się zagrozić bramce Daphne van Domselaar poprzez długie podania. Blok defensywny wicemistrzyń świata dobrze radził sobie z takimi rozwiązaniami, szybko niwelując zagrożenia. W 75. minucie spotkania Ana Borges starała się dośrodkować z prawej strony, ale piłka poszybowała poza boisko. W 82. minucie spotkania reprezentacja Portugalii oddała pierwszy strzał na bramkę Holandii. Telma Encarnacao, która dopiero co weszła na boisko popisała się świetnym dryblingiem i strzeliła na bramkę z prawej strony pola karnego, jednak Daphne van Domselaar wywiązała się ze swojego zadania i obroniła piłkę. Dobrze w dzisiejszym meczu spisywały wszystkie piłkarki Oranje, brakowało jednak skuteczności. Holenderki na bramkę Portugalek uderzały aż 12 razy, z kolei ich rywalki tylko 2 razy, z czego jeden strzał celny. Reprezentacja Portugali w drugiej części spotkania starały się doprowadzić do remisu, jednak brak doświadczenia na takim turnieju spowodował, że przegrały ten mecz.

Zespół Oranje zainkasował pierwsze 3 punkty na tym mundialu, ale prawdziwy sprawdzian dla Holenderek nadejdzie w następnej kolejce, kiedy to zmierzą się z obrończyniami tytułu, zespołem USA.

Grupa E – 1 kolejka (Forsyth Barr Stadium)

Holandia – Portugalia 1:0 (1:0)