fot. Klaudia Golasz/KobiecyFutbol.pl

Wielkie nadzieje, ale i obawy budził wśród kibiców nad Wisłą dzisiejszy mecz  podopiecznych Niny Patalon z Norwegią. W porównaniu do spotkania z Armenią doszło do kilku zmian. W bramce od pierwszej minuty wystąpiła Karolina Klabis z UJ Kraków a nieobecną Dominikę Grabowską zastąpiła Martyna Wiankowska z Czarnych Antrans Sosnowiec.

Od pierwszych minut gospodynie “siadły” na Polki. Prowadzić mogły już w 3 minucie, lecz Klabis świetnie zatrzymała strzał Ady Hegerberg. Dwie minuty później w roli głównej Graham Hansen, której strzał w niewiarygodny sposób ponownie broni Klabis. Co się nie udało Skandynawkom w pierwszych minutach to wyszło Gabrieli Grzywińskiej w ósmej minucie. Norweżki wrzuciły piłkę z rzutu rożnego, najwyżej w polu karnym wyskoczyła obrończyni pewnego rosyjskiego klubu i interweniowała tak niefortunnie, że skierowała piłkę do własnej bramki. Polki jeszcze nie otrząsnęły się po stracie bramki, gdy Norweżki prowadziły już dwoma trafieniami. Błąd ustawienia naszej defensywy wykorzystała Caroline Graham Hansen i przy biernej postawie naszych obrończyń mocnym strzałem pokonała Klabis. Polki próbowały grać z kontry. Pierwszy strzał oddały w 21 minucie, gdy Grzywińska odnalazła Nikolę Karczewską, ale strzał napastniczki Fluery zza pola karnego nie sprawił bramkarce gospodyń wielu trudności. W 28 minucie Karczewska urwała się obrończyniom norweskim, wpadła w pole karne, wystawiła piłkę, lecz żadna z jej koleżanek nie zamykała akcji. Pomimo kilku sytuacji, głównie ze strony Norwegii, więcej bramek do przerwy nie zobaczyliśmy i to podopieczne Martina Sjögrena schodziły do szatni w lepszych humorach. 

Po wznowieniu gry w 50 minucie Polki miały świetną okazję na zdobycie bramki kontaktowej. “Koloński Duet”, czyli Ada Achcińska i Weronika Zawistowska, szukały się nawzajem. Ta pierwsza świetnym podaniem obsłużyła Zawistowską, lecz napastniczka Koeln trafiła w Fiskerstrand. W 52 minucie do boju posłana została Ewa Pajor. Napastniczka “Wilczyc” chwilę później wyszła na sam na sam, została skoszona równo z trawą przez Fiskerstrand, lecz macedońska arbiter Ivana Projkovska pozostała niewzruszona. Tu nasuwa się pytanie. Jeśli wślizg na Pajor nie zasługiwał na faul i kartkę to co na nią zasługuje? W 58 minucie nadzieje polskich kibiców przywraca bramka Karczewskiej. Świetnie z kontratakiem wyszła Pajor. Przed polem karnym zagrała na klepkę z Grzywińską. Na końcu napastniczka Wolfsburga wystawiła piłkę na wolne pole do Karczewskiej i napastniczka Fleury zdobyła gola kontaktowego. W 74 minucie Ada Hegerberg próbowała pokonać efektownym strzałem Klabis, lecz parada bramkarki “Jagiellonek”, wykonana tak ekwilibrystycznie, była na tyle skuteczna, że napastniczka Norwegii sama niedowierzała, iż nie udało się umieścić piłki w siatce. Ponownie blisko łez bezsilności Ada Hegerberg była w okolicach osiemdziesiątej minuty. Zaś norweżka wyszła sam na sam i ponownie musiała uznać wyższość Karolony Klabis. W 86 minucie Ewa Pajor zdobyła bramkę, lecz sędzia liniowa z Macedonii dopatrzyła się pozycji spalonej. Więcej bramek nie ujrzeliśmy i Polki wracają do kraju bez zdobyczy punktowej.

Możemy gdybać, co by było gdyby macedońska arbiter wykluczyła norweską bramkarkę po faulu na Ewie Pajor. Po pierwszej tragicznej połowie, w drugiej Polki pokazały kawał dobrego futbolu. Na słowa uznania zasługuje Karolina Klabis, która kilkukrotnie ratowała nasz zespół w niewiarygodnych sytuacjach. Szkoda, że bez efektu punktowego.

Eliminacje mistrzostw świata
Norwegia – Polska 2:1 (1:0)
Grzywińska 8`, Hansen 16`- Karczewska 58`

Sędzie: Ivana Projkovska, Vjolca Izeiri, Elena Soklevska-Ilievski (MKD)
Sędzia techniczna: Irena Velevačkoska (MKD)
kartki: Thorisdottir, Bøe Risa Ż. K. – Achcińska Ż. K. 

Norwegia: Fiskerstrand – Hansen, Syrstad Engen, Thorisdottir, Eikeland (Mjelde 70`), Saevik (Terland 62`), Leonhardsen-Maanum, Fjeldstad, Naalsund (Bøe Risa 46`), Reiten (Bergsvand 83`), Graham Hansen, Hegerberg 

Polska: Klabis – Zapała, Mesjasz, Dudek, Buszewska, Grzywińska, Achcińska, Kaletka (Pajor 52`), Wiankowska (Kopińska 85`), Karczewska, Zawistowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here