Rosja i Serbia gromią w eliminacjach Mistrzostw Europy

Za nami kolejny dzień rywalizacji reprezentacji narodowych w eliminacjach Mistrzostw Europy. Coraz bliżej zajęcia drugiego miejsca w grupie A są Rosjanki, które rozgromiły Kosowo. Jeszcze więcej bramek wbiły Macedonii Północnej reprezentantki Serbii, dla których awans do turnieju finałowego będzie jednak o wiele trudniejszym zadaniem.

Spotkanie Rosji z Kosowem zostało rozegrane wyjątkowo na stadionie w niemieckim Wiesbaden. Ma to rzecz jasna powody polityczne. Jedno z najpotężniejszych państw świata nie uznaje bowiem niepodległości Kosowa, wobec czego reprezentantki tego dość młodego kraju nie mogły wystąpić w swojej ojczyźnie. Przyjezdne błyskawicznie wyszły na prowadzenie po pechowej interwencji Fjolli Shali, która wpakowała piłkę do własnej bramki zaledwie po kilkudziesięciu sekundach od rozpoczęcia meczu. Na kolejne trafienie piłkarki „Sbornej” czekały ponad pół godziny. Autorką bramki na 2:0 dla Rosji została Nelli Korovkina – królowa strzelczyń minionego sezonu tamtejszej ekstraklasy.

Północne sąsiadki naszego kraju drugą połowę rozpoczęły niezwykle ofensywnie, w kilka minut zdobywając trzy bramki. Niedługo po wznowieniu gry Nadezhda Smirnova zamieniła na gola podanie Mariny Fedorovej, zmieniając prowadzenie swojej ekipy na 3:0. Zawodniczka hiszpańskiego Betisu do asysty dołożyła po 180 sekundach także gola. Ostatnie trafienie zanotowała Smirnova, która po raz drugi wpisując się do protokołu meczowego ustaliła wynik tego starcia na 5:0 dla Rosji.

Podopieczne Eleny Fominy po czterech rozegranych spotkaniach plasują się na drugim miejscu w tabeli grupy A. Wyprzedza je jedynie Holandia, która okazała się jedynym pogromcą Rosjanek w trwających eliminacjach. Pozostałe mecze „Sborna” wygrała. Kosowianki natomiast przyzwoicie spisują się w swoich pierwszych w historii kwalifikacjach do Mistrzostw Europy. Udało im się już pokonać Turcję i Estonię, natomiast lepsze o pięć goli okazały się od nich faworyzowane reprezentacje Słowenii i Rosji. W najbliższy wtorek, już na oczach własnych kibiców, w stolicy kraju – Prisztinie, Kosowo czeka rewanż ze Słowenkami.

Eliminacje Mistrzostw Europy – Grupa A
Kosowo – Rosja 0:5 (0:2)
Shala 1’ (s), Korovkina 33’, Smirnova 47’, 53’, Fedorova 50’

Po piątkowym rozgromieniu Macedonii Północnej drugie miejsce w grupie G zajmuje Serbia. Jest to jednak jedynie chwilowa sytuacja wynikająca z faktu, iż faworyzowana Francja ma za sobą dopiero dwa eliminacyjne mecze. W związku z tym, aktualnie Serbia wyprzedza w tabeli gospodynie ubiegłorocznych Mistrzostw Świata. Uczyniła to dzięki efektownej wygranej 8:1 z Macedonkami. Zabójczy początek spotkania zaprezentowała na stadionie w Lazarevacu utalentowana napastniczka Serbek, Allegra Poljak. Grająca na co dzień w hiszpańskiej ekstraklasie 21-latka w osiem minut dwukrotnie cieszyła się ze zdobytej bramki. W 14. minucie kontaktowym trafieniem odpowiedziała jednak Gentijana Rochi, co nie zwiastowało pogromu. Macedońska pomocniczka nie dotrwała na boisku nawet do końca tej części meczu. W 39. minucie obejrzała drugą żółtą kartkę i przez kolejne ponad pięćdziesiąt minut Serbki grały w przewadze. Gola „do szatni” zdobyła Tijana Filipović, lecz prawdziwy strzelecki festiwal kibice oglądali po przerwie.

Filipović zanotowała świetne zawody, asystując przy dwóch golach z drugiej połowy strzelonych przez Nevenę Damjanović i Jelenę Čanković. 20-letnia pomocniczka w 53. minucie ponownie także trafiła do siatki, wobec czego starcie z Macedonią Północną skończyła z dwoma golami i trzeba asystami na koncie. Na listę strzelczyń w ostatnich dwudziestu minutach zdołały jeszcze wpisać się Marija Radojicic i – po raz drugi tego dnia – Jelena Čanković. Pomocniczka grająca ostatnio dla szwedzkiego FC Rosengård ustaliła wynik na 8:1.

Serbki mimo zajmowanego obecnie drugiego miejsca w grupie G, już dwukrotnie przegrały w tych eliminacjach – 0:6 z Francją i 0:1 z Austrią, która jest aktualnym liderem. Macedonki natomiast wygrały jak dotąd tylko raz, pokonując 4:1 najsłabsze w grupie reprezentantki Kazachstanu.