Belgia za mocna na polską reprezentację, kadra Niny Patalon komplikuje szanse na Mundial

Pierwszą kapitulację w eliminacjach mistrzostw Świata odniosły podopieczne Niny Patalon, które niestety na tarczy powrócą z Belgii po porażce 0:4.

Od początkowych minut spotkania Polki próbowały napierać na bramkę gospodyń i chciały zdobyć gola na swoje konto. Biało-czerwone wyszły na mecz z Belgią ofensywnie nastawione na kadrę gospodyń. Niestety w 15. minucie po dobrym początku w wykonaniu naszych zawodniczek to Belgijki zdobyły pierwsze trafienie. Błąd w wyprowadzeniu piłki z obrony popełniła Weronika Zawistowska. Do futbolówki dopadła jedna z piłkarek gospodyń, ostatecznie na czystą pozycję wyszła Tine De Caigny, która strzałem ze “szpica” pokonała bezsilną Karolinę Klabis. W 22. minucie dośrodkowania z bocznej strefy boiska próbowała Martyna Wiankowska, jednak piłka po dobrej “wrzutce” nie znalazła żadnej polskiej zawodniczki, a futbolówkę wybiła jedna z obrończyń belgijskiej kadry. 27. minuta przyniosła dla polskich piłkarek rzut rożny. Bezpośrednio z kornera piłkę próbowała wkręcić Wiankowska, po której uderzeniu z problemami broniła Nicky Evrard. 120 sekund później kibice zgromadzeni na stadionie już cieszyli się z gola, jednak Eurlings znajdowała się na spalonym. Niestety po kolejnych 3. minutach ta sama zawodniczka zdobyła gola już w pełni prawidłowo. Najpierw sam na sam wyszła Julie Biesmans i tą próbę świetnie wybroniła polska golkiper, jednak na dobitkę Hannah Eurlings Klabis była bezradna. Na 3:0 po zaledwie kolejnych pięciu minutach trafiła Janice Cayman. Poważny błąd w obronie popełniła Dominika Grabowska, po której próbie wybicia piłkę przejęła belgijska zawodniczka i strzałem z dystansu dała trzybramkową przewagę gospodyniom. Do przerwy żadne ze stron nie umiały znaleźć zagrożenia pod bramkami rywalek i biało-czerwone schodziły do szatki przegrywając 3:0.

Druga część spotkania rozpoczęła się bardzo nieudanie dla podopiecznych Niny Patalon. W 51. minucie dośrodkowanie wykonała Tine De Caigny i po jej “centrze” niefortunnie piłkę wybijała Małgorzata Mesjasz, która niestety skierowała futbolówkę do własnej siatki myląc przy tym Klabis. Kolejne części meczu to duża przewaga kadry Belgii, która z minuty na minutę tworzyła sobie coraz to lepsze okazję. Polki próbowały swoich ataków, ale niestety nie były one zbyt dużym zagrożeniem bramki gospodyń. Belgijki kontrolowały grę i utrzymywały się przy piłce. W 71. minucie nieliczną sytuację w drugiej połowie miała Zawistowska, która to zza pola karnego uderzyła ponad poprzeczkę. Około 60 sekund później z rzutu wolnego próbowała Grabowska, jednak piłkarka polskiej kadry uderzyła tak, że bramkarka reprezentacji Belgii nie musiała interweniować w tej sytuacji. Gospodynie miały groźną sytuację w 74. minucie, kiedy De Caigny uderzała, ale bardzo dobrze interweniowała w tej sytuacji lider naszego zespołu Paulina Dudek. W następnej części drugiej połowy belgijki nie zmniejszały swojej przewagi, choć polska kadra co jakiś czas próbowała zagrozić gospodyniom wyprowadzając kontrataki. Jeszcze w końcowych minutach świetnią interwencją popisała się Klabis, która uratowała naszą reprezentację przed stratą piątego gola. Kilka minut później hiszpańska sędzia Marta Huerta De Aza zakończyła spotkanie na belgijskiej ziemi. Reprezentacje Polski po tej porażce spada z miejsca barażowego i mocno komplikuje sobie szanse na awans do Mistrzostw Świata 2023 organizowanych przez Australię i Nową Zelandię.

Eliminacje mistrzostw Świata
Belgia – Polska 4:0 (3:0)
De Caigny 15′ Eurlings 33′, Cayman 37′, Mesjasz 51′ (s)

Żółte kartki: Wiankowska 36′, Grabowska 44′

Belgia: Evrard – Vangheluwe (67′ Wijnants), Tysiak, De Neve, Philtjens (84′ Deloose), Cayman, Vanhaevermaet, Biesmans (71′ Minnaert), Eurlings (84′ Blom), Wullaert, De Caigny

Polska: Klabis – Buszewska, Mesjasz, Dudek, Wiankowska, Achcińska,  Kaletka (53′ Matysik), Grabowska, Padilla-Bidas (62′ Kamczyk), Zawistowska (90′ Zapała), Gec (62′ Karczewska)

Sędzia główna:  Marta Huerta De Aza (Hiszpania)
Sędzie asystentki: Guadalupe Porras Ayuso (Hiszpania), Eliana Fernández González (Hiszpania)
Sędzia techniczna: Amy Peñalver Pearce (Hiszpania)