fot. RFEF

W seniorskiej kadrze Hiszpanii doszło do poważnego tąpnięcia. Zawodniczki domagają się odejścia trenera Jorge Vildy. Federacja stoi jednak murem za selekcjonerem.

41-letni Vilda występował w młodzieżowych drużynach m.in. Realu Madryt i Barcelony, nie zrobił jednak kariery jako piłkarz. Z kobiecymi reprezentacjami Hiszpanii jest związany od roku 2009, gdy rozpoczął pracę jako asystent selekcjonera kadry U-19. Kobiecą reprezentację Hiszpanii objął w 2015 i do dziś jest jej selekcjonerem.

Piłkarki Hiszpanii były jednymi z faworytek do medali Euro ’22, jednak na niedawno zakończonych mistrzostwach drużyna z Półwyspu Iberyjskiego przegrała w ćwierćfinale z reprezentacją Anglii. Do przeciętnego występu reprezentacji uważanej za najlepszą w historii Hiszpanii przyczyniły się też kontuzje kluczowych zawodniczek – Jennifer Hermoso i Alexii Putellas.

15 zawodniczek wystąpiło z żądaniem zdymisjonowania trenera, grożąc odmową gry w reprezentacji. Jako powód podają, że praca z Vildą źle wpływa na ich stan i zdrowie psychiczne. Krytykują również jego postępowanie z kontuzjowanymi piłkarkami, atmosferę w szatni, selekcję zawodniczek do drużyny i prowadzenie treningów. Federacja w odpowiedzi stwierdziła, że zawodniczki nie mogą mieć wpływu na posadę selekcjonera, grożąc dyskwalifikacjami od 2 do 5 lat i niepowoływaniem zbuntowanych zawodniczek, jeśli te nie wyrażą skruchy za swoje postępowanie.

Na początku września zawodniczki rozmawiały o swoich problemach ze szkoleniowcem z prezesem Real Federación Española de Fútbol Luisem Rubialesem, jednak bez reakcji ze strony szefa hiszpańskiego związku piłki nożnej. Sam Vilda również w rozmowach z piłkarkami odmówił ustąpienia. Widząc brak reakcji trenera i związku zawodniczki zdecydowały się na bardziej drastyczny krok.

W gronie 15 buntowniczek znalazły się: Patri Guijarro, Mapi León, Aitana Bonmatí, Mariona Caldentey, Sandra Paños, Andrea Pereira i Clàudia Pina (Barcelona), Ona Batlle i Lucía García (Manchester United), Laia Aleixandri i Leila Ouahabi (Manchester City), Ainhoa Vicente i Lola Gallardo (Atlético Madryt) oraz Amaiur Sarriegi i Nerea Eizagirre (Real Sociedad).

Federacja zapowiedziała, że nie ustąpi, nawet jeśli Vilda będzie zmuszony do uzupełnienia składu pierwszej reprezentacji juniorkami.

Będziemy na bieżąco przyglądać się rozwojowi całej sprawy.

źródła: BBC.com, SkySports.com, TheGuardian.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here