Kinga Kozak strzela w “polskim” meczu

W środę w ramach 6. kolejki szkockiej ekstraklasy mierzyły się między sobą dwa kluby mające polskie piłkarki. Pewne zwycięstwo 4:0 odniosło Glasgow City Kingi Kozak, które wygrało na terenie Hibernianu. Do tego klubu niedawno przeniosła się Daniela Kosińska.

Na murawie oglądaliśmy jednak tylko jedną naszą rodaczkę. Kinga Kozak wybiegła bowiem w podstawowym składzie i nie została przez cały mecz zmieniona, natomiast Kosińska przyglądała się temu spotkaniu tylko z ławki rezerwowych.

Wicemistrzynie Szkocji na prowadzenie wyszły już po niespełna 120 sekundach gry. W akcji tej szansę najpierw miała reprezentantka Polski. Kinga Kozak była bliska gola, lecz jej akrobatyczne uderzenie z woleja po interwencji Benedicte Håland trafiło jedynie w poprzeczkę. Futbolówka pozostała pod bramką gospodyń i finalnie do siatki zdołała skierować ją Lauren Davidson. Pięć minut później przyjezdne prowadziły 2:0. Po rzucie rożnym własną bramkarkę pokonała jedna z piłkarek “Hibs”. Po następnych trzydziestu minutach gry z gola cieszyła się również Emily Whelan, dla której to już piąte trafienie w tym sezonie. Swojego drugiego gola w szkockiej Premier League zanotowała natomiast Kinga Kozak. 19-latka w doliczonym czasie pierwszej połowy trafiła do siatki celnym wolejem, czym jak się później okazało, ustaliła wynik tego starcia.

W drugiej połowie gospodynie miały wymarzoną szansę, by zanotować choćby honorowego gola. Po godzinie gry Siobhan Hunter zmarnowała jednak rzut karny. Skuteczną interwencją popisała się Erin Clachers, co pozwoliło jej zachować w tym pojedynku czyste konto.

Po pięciu rozegranych meczach (5. kolejka została odwołana z powodu śmierci królowej Elżbiety II) Glasgow City jest wiceliderem tabeli. Jedynie bilansem bramkowym ekipę Kingi Kozak wyprzedzają krajowe mistrzynie – Rangers. Następny mecz ligowy wicemistrzynie Szkocji rozegrają u siebie. 25 września w 7. kolejce podejmą one Heart of Midlothian. Hibernian rezerwowej Danieli Kosińskiej obecnie zajmuje natomiast 6. miejsce w stawce szkockiej ekstraklasy, a ich najbliższy rywal to Spartans LFC.