fbpx

Kobieta za sterami piłkarskiego związku w USA

Cindy Parlow Cone zastąpiła na stanowisku prezesa US Soccer Federation Carlosa Cordeiro. Ten dwa dni temu złożył rezygnację ze skutkiem natychmiastowym.

Jak podała oficjalna strona związku, po ponad dwóch latach kierowania piłką nożną w Stanach Zjednoczonych Carlos Cordeiro podał się do dymisji. Były już prezydent amerykańskiej federacji mocno przyczynił się do wyboru USA jako jednego z gospodarzy Mundialu w 2026 roku, który współorganizować będą z Kanadą oraz Meksykiem.

Na kierowniczym stanowisku zastąpiła go dotychczasowa wiceprezes, Cindy Parlow Cone. Będzie ona pełniła tę funkcję przynajmniej do czasu walnego zgromadzenia związku piłki nożnej w USA, które zaplanowane jest na luty 2021.

Jego znacząca praca nad doprowadzeniem Pucharu Świata 2026 do Stanów Zjednoczonych będzie miała pozytywny wpływ na następne pokolenia – powiedziała w podziękowaniu nowa prezes związku.

Urodzona w Memphis Cone to była piłkarka. Rozegrała dla reprezentacji USA blisko 160 spotkań, strzelając 75 goli. Została dwukrotnie złotą medalistką olimpijską, oraz mistrzynią świata w 1999 roku. Dwa lata temu została wprowadzona do galerii sław Amerykańskiej Piłki Nożnej.

Dla urodzonej w 1978 roku nowej prezes kierowanie związkiem będzie niezwykle prestiżowe. Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku. Jej głównym zadaniem będzie ocieplenie wizerunku US Soccer Federation. Carlos Cordeiro odchodzi w cieniu małego skandalu wywołanego wypowiedziami dotyczącymi dyskryminacji płacowej. Kierowany przez niego związek uznał oficjalnie, że piłkarki mają mniejsze umiejętności i nie ciąży na nich taka odpowiedzialność jak na piłkarzach. Nie mogą więc zarabiać tyle ile panowie. Jego opinie odbiły się szerokim echem w opinii publicznej, a także pośród sponsorów.

 

fot. flipboard.com

Other Articles

NewsyNiższe ligiPolska
AngliaNewsyNiemcyZagranica

Leave a Reply