Kolejne kobiece rozgrywki w grze, w ten weekend wystartowała liga na Tajwanie

Tylko kilka lig na świecie nie zdecydowało się na zawieszenie bądź odwołanie sezonu. Jednym z krajów, w których mimo pandemii koronawirusa prowadzone są rozgrywki, jest Tajwan. Tam w minioną sobotę rozpoczął się sezon 2020, w którym udział bierze sześć klubów.

W kraju nazywanym także Chińskim Tajpej, bądź Republiką Chińską liga prowadzona jest w rzadko spotykany sposób. Wszystkie mecze grane są jednego dnia na tym samym obiekcie – Stadionie Miejskim w Tajpej, mogącym pomieścić 22 tysiące kibiców. Fani w związku z obecną sytuacją nie mają jednak wstępu na mecze, które rozgrywane są co trzy godziny. Na dzień dzisiejszy na Tajwanie zarażonych koronawirusem jest bowiem prawie 400 osób. Biorąc jednak pod uwagę, że kraj ten zamieszkuje ponad 23 miliony ludzi, nie może dziwić że przy tak niewielkim odsetku zachorowań, nie zdecydowano się na zawieszenie piłkarskiej ligi. Podjęto jednak środki ostrożności – oprócz pustych trybun, zawodniczki rezerwowe, sztaby drużyn oraz osoby od podawania piłek i pozostała obsługa noszą ochronne maseczki, a piłkarki podstawowego składu tuż przed wyjściem na boisko dezynfekują ręce.

W sobotę rozgrywki Taiwan Mulan Football League zainaugurował mecz aktualnych mistrzyń kraju, Taichung Blue Whale z Kaohsiung Sunny Bank. Obrończynie tytułu nie pozostawiły rywalkom złudzeń, wychodząc na prowadzenie już w po niespełna trzech minutach gry. Autorką pierwszego gola w sezonie 2020 została Hou Fangwei, która wykorzystała dogranie piętą swojej klubowej koleżanki. Rywalki „Płetwala Błękitnego” nie zamierzały jednak łatwo poddać się w starciu z faworytkami i dokładnie czterdzieści minut po stracie gola, zdołały doprowadzić do remisu za sprawą celnego trafienia Lan Yubang.

Po zmianie stron Taichung Blue Whale udowodniło jednak, że nie przez przypadek piłkarki tego klubu wskazywane są jako faworytki do mistrzostwa. Na prowadzenie powróciły one w 55. minucie dzięki bramce Li Xiuqin. Nie minął kolejny kwadrans, a na tablicy widniał już wynik 3:1. Tym razem na listę strzelczyń wpisała się bardzo aktywna tego dnia na lewym skrzydle Bao Xinxuan. Asystowała jej Lai Liqin, która kilkadziesiąt sekund później również mogła cieszyć się z pokonania bramkarki Kaohsiung Sunny Bank. Ostatni cios tej drużynie zadała w 73. minucie Xinxuan, która popisała się precyzyjnym strzałem z około 30 metrów.

Taiwan Mulan Football League – 1. kolejka
Taichung Blue Whale – Kaohsiung Sunny Bank 5:1 (1:1)
Fangwei 3’, Xiuqin 55’, Xinxuan 69’, 73’, Liqin 71’ – Lan Yubang 43′

O godzinie 7:00 polskiego czasu w sobotę do gry wkroczyły ekipy Hang Yuan FC oraz Interu Taoyuan. Losy tego starcia rozstrzygnęły się w pierwszych dwudziestu minutach. Po kwadransie gry na prowadzenie wyszły piłkarki występujące tego dnia w roli gospodyń. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego niefortunnie piłkę we własnej siatce umieściła Pan Yanxin. Nie minął długi czas, a zawodniczki Interu odpowiedziały trafieniem Chen Yanping, która oddała precyzyjny strzał pod poprzeczkę zza pola karnego, z którym nie poradziła sobie bramkarka Hang Yuan FC. W drugiej połowie gole nie padły i drużyny podzieliły się punktami.

Hang Yuan FC – Inter Taoyuan 1:1 (1:1)
Yanxin 15′ (s) – Yanping 17′

Remis zaobserwowaliśmy także w ostatnim starciu pierwszej serii gier ekstraklasy Tajwanu. W potyczce Taipei Bravo z Hualien WFC emocje trzymały do ostatnich sekund. Na pierwsze trafienie trzeba było jednak czekać niemal pół godziny. Prowadzenie gospodyniom dała Wang Yiting, wykorzystując fakt, iż piłka szczęśliwie znalazła się pod jej nogami. Atakująca drużyny ze stolicy podwyższyła prowadzenie swojego klubu kilka minut po zmianie stron. Błyskawicznie odpowiedziała jednak ekipa z Hualian, która od wznowienia gry potrzebowała tylko 25 sekund na zdobycie kontaktowej bramki. Autorką tego gola została Tan Wenlin, która głową wpakowała piłkę do siatki, wykorzystując dośrodkowanie z prawego skrzydła. Przyjezdne przegrywały jedną bramką i rozpaczliwie dążyły do wyrównania stanu gry. Gdy wydawało się już, że zaraz zabrzmi końcowy gwizdek, goście na kilka sekund przed upływem doliczonych trzech minut zdołali wpakować piłkę między słupki. Bohaterką Hualien WFC została Wu Shiping.

Taipei Bravo – Hualien WFC 2:2 (1:0)
Yiting 29’, 49’ – Wenlin 50’, Shiping 90+3’

Na drugą kolejkę Taiwan Mulan Football League będziemy musieli poczekać niemal dwa tygodnie. Następne mecze zaplanowane są na sobotę, 25 kwietnia. O godzinie 4 polskiego czasu Kaohsiung Sunny Bank zmierzy się z Interem Taoyuan, o 7 Hualien WFC podejmie Hang Yuan FC, natomiast o 10:00 Taichung Blue Whale stanie naprzeciw piłkarkom Taipei Bravo.
Wszystkie mecze kobiecej ligi Tajwanu transmitowane są na żywo na YouTube na TYM KANALE.