Liga Mistrzyń: Lyon nokautuje rywalki w doliczonym czasie gry!

W pierwszym spotkaniu rozegranym na Stadionie Światła w Lizbonie korzystny wynik odniosły zawodniczki z Francji, zwyciężając 2:1. Sprawa awansu do najlepszej czwórki UEFA Women’s Champions League jest jednak wciąż otwarta. Pojedynek w Lyonie zapowiada się niesamowicie interesująco!

Otwierające spotkanie dziesięć minut zdecydowanie należało do Olympique Lyon, piłkarki występujące na co dzień w D1 Arkema zdecydowanie przeważały, długo utrzymywały się przy piłce, cierpliwie ją rozgrywając. W 4. minucie przeprowadziły świetną, zespołową akcję, zakończonę bardzo niebezpiecznym uderzeniem na bramkę Leny Pauels. W 13. minucie meczu powinno być 1:0 dla gospodyń! Niefrasobliwie w defensywie zachowała się Christy Ucheibe, tracąc piłkę na rzecz Kadidiatou Diani. Francuska zawodniczka świetnym podaniem obsłużyła Eugénie Le Sommer, wystarczyło jedynie dołożyć nogę i piłka z pewnością ugrzęzłaby w siatce, zabrakło w tej sytuacji precyzji i szansa przeszła zawodniczkom z Lyonu koło nosa. Piłkarki z Lizbony odpowiedziały w 19. minucie gry, na strzał z dystansu zdecydowała się Marie Alidou, uderzenie było jednak bardzo niecelne. Kolejne minuty spotkania, to przewaga Olympique, brakowało jednak konkretów, podopieczne Sonii Bompastor nie stwarzały sobie klarownych sytuacji bramkowych. W 27. minucie spotkania przed niezłą okazją stanęły zawodniczki Benfiki. Dośrodkowanie z rzutu wolnego trafiło na głowę jednej z gościń, jej strącenie piłki zostało jednak bez trudu złapane przez Christiane Endler. Chwilę później ponownie niebezpiecznie było w polu karnym Lyonu. Dobre dośrodkowanie Lúcii Alves zostało jednak wypiąstkowane przez Endler, niewiele brakowało, a piłka dotarłaby do Chandry Davidson. W 33. minucie gry bardzo dobrą akcję lewym skrzydłem przeprowadziła Daniëlle van de Donk, zagrała do będącej w polu karnym Delphine Cascarino, której próba uderzenia została jednak skutecznie powstrzymana przez Lenę Pauels. Piłkarki obu zespołów zafundowały nam prawdziwy rollercoaster w końcowych fragmentach pierwszej części gry! Najpierw fatalny błąd w defensywie popełniła Laís Araújo za krótko zagrywając piłkę do Pauels. Futbolówka padła łupem Le Sommer, która dojrzała będącą lepiej ustawioną Cascarino, wyłożyła jej piłkę przed linią pola karnego, zawodniczka Lyonu technicznym uderzeniem pewnie umieściła ją w siatce. Zaledwie dwie minuty później na tablicy wyników widniał ponownie remis! Przepiękne prostopadłe podanie z głębi pola trafiło do Chandry Davidson. Kanadyjka zagrała dobrą piłkę wzdłuż linii brakowej, wykładając ją jak na tacy Marie Alidou. Najskuteczniejsza zawodniczka Benfiki w tej edycji Ligi Mistrzyń skierowała piłkę do bramki, dając swojemu zespołowi wyrównanie, a nam wszystkim zapewniając niesamowite emocje w drugiej części meczu!

Drugie czterdzieści pięć minut rozpoczęło się w wymarzony dla Olympique Lyon sposób! Już w 51. minucie na prowadzenie swój zespół wyprowadziła Delphine Cascarino, zdobywając tym samym drugą bramkę dzisiejszego wieczoru. Francuska skrzydłowa miała pozostawione zdecydowanie zbyt dużo swobody przed “szesnastką”, co skrzętnie wykorzystała, oddając precyzyjne i soczyste uderzenie na bramkę Leny Pauels. Nie do obrony! Filipa Patão starała się dać impuls swojemu zespołowi do ponownego odrobienia strat, posyłając do gry w 57. minucie Jessicę Silvę w miejsce Andrei Faria. W 67. minucie gry swoją szansę na podwyższenie prowadzenia miały gospodynie. Wykonywały rzut wolny w dość znacznej odległości od bramki Benfiki, mimo to, Amel Majri zdecydowała się na bezpośrednie uderzenie, strzał nie stanowił jednak żadnego zagrożenia dla rywalek. Dla Benfiki czas biegł teraz niesamowicie szybko, potrzebowały dwóch bramek, aby doprowadzić do dogrywki. W 72. minucie spotkania mistrzynie Portugalii miały rzut rożny, do strzału doszła Chandra Davidson, piłka minęła jednak bramkę strzeżoną przez Christiane Endler. W 77. minucie bardzo ładną akcję indywidualną przeprowadziła Amel Majri, wypracowała sobie dobrą pozycję do uderzenia, strzał minął jednak lewy słupek braki Leny Pauels. Chwilę później bardzo bliskie podwyższenia prowadzenia były zawodniczki prowadzone przez Sonię Bompastor, nawet gdyby tak się stało, bramka nie zostałaby jednak uznana z powodu pozycji spalonej Melchie Dumornay. Korekty w składzie dokonywane przez Filipę Patão nie przynosiły efektu bramkowego, do końca regulaminowego czasu gry pozostawały zaledwie trzy minuty i wszystko wskazywało na to, że Olympique Lyon utrzyma korzystny rezultat do ostatniego gwizdka sędzi Cheryl Foster. Walijska arbiter przedłużyła spotkanie o pięć minut, w pierwszej z nich bramkę dla Olympique zdobyła Kadidiatou Diani, asystę zanotowała Lindsey Horan. W ostatnich sekundach spotkania swoje drugie trafienie zaliczyła Diani, ponownie niebagatelny udział przy jej trafieniu miała Lindsey Horan. Ambitna postawa Benfiki zasługuje na słowa uznania, w najlepszej czwórce znalazł się jednak zespół z Lyonu. Należy podkreslić jednak, że wynik 4:1 nie oddaje obiektywnie tego, co działo się dziś na placu gry, mistrzynie Portugalii pokazały się z dobrej strony i rezultat ten nieco przekłamuje obraz spotkania.

W półfinale UEFA Women’s Champions League Olympique Lyon zmierzy się ze zwyciężczyniami z pary BK Häcken – PSG.