Manchester United i Tottenham w finale FA Cup

Dnia 14 kwietnia odbyły się oba półfinały angielskiego Adobe Women’s FA Cup.

W finale zobaczymy ekipy Tottenhamu i Manchesteru United.

W pierwszym spotkaniu Tottenham podejmował u siebie Leicester City. Przyjezdne wyszły na prowadzenie w 12. minucie za sprawą Jutty Rantali. Po czterech minutach były bliskie podwyższenia rezultatu, ale golkiperka Spurs zatrzymała strzał Sam Tierney. Do przerwy utrzymywał się wynik 1:0 dla Leicester. W drugiej części meczu Tottenham stworzył sobie kilka dobrych okazji i w 83. minucie zdobył bramkę na 1:1. O losach meczu musiała rozstrzygnąć dogrywka. W 99. minucie niewiele brakowało, aby ,,Lisice” podwyższyły prowadzenie, kiedy to Jutta Rantala przymierzyła z rzutu wolnego w poprzeczkę. Na trzy minuty przed końcem dogrywki, Marta Thomas wprawiła w euforię licznie zgromadzoną publiczność na stadionie w Londynie, strzelając bramkę na 2:1.  Pierwszy, historyczny awans Tottenhamu do finału angielskiego pucharu stał się faktem.

W drugim meczu Manchester United pokonał u siebie Chelsea 2:1. Czerwone Diablice wyszły na prowadzenie już w pierwszej akcji meczu, kiedy to Lucia Garcia skierowała futbolówkę do siatki. Pierwsza połowa toczyła się pod dyktando Manchesteru, który w 24. minucie podwyższył prowadzenie. Tym razem do siatki trafiła Rachel Williams. W ostatnich minutach pierwszej połowy podopieczne Emmy Hayes coraz częściej operowały piłką na połowie rywalek. W doliczonym czasie gry zdobyły bramkę kontaktową, która była swego rodzaju zapowiedzią tego, co miało nadejść w drugiej części meczu. Od samego początku Chelsea narzuciła swój styl gry i tworzyła sytuacje bramkowe. Manchester United został zepchnięty do defensywy i przez pół godziny nie zdołał wyprowadzić kontry. Niestety, ale nie obyło się bez kontrowersji – w 60. minucie po uderzeniu Johanny Rytting Kaneryd kapitanka Manchesteru United, Katie Zelem zagrała ręką w swoim polu karnym. Pani arbiter nie zdecydowała się jednak na podyktowanie jedenastki w tej sytuacji. Pomimo nieustających ataków mistrzyń Anglii nie zdołały doprowadzić do remisu. Manchester United wygrał 2:1 i wywalczył przepustkę na Wembley.

Finał FA Cup odbędzie się 12 maja na Wembley.