Mistrzostwa CONCACAF U-20: Szalony mecz otwarcia, 26 goli w czterech spotkaniach

Minionej nocy w Dominikanie rozpoczęły się mistrzostwa U-20 strefy CONCACAF (Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby). Szczególnie ciekawy był mecz otwarcia turnieju, w którym Gwatemala prowadziła już z Jamajką 3:0, by następnie stracić cztery gole i doprowadzić ostatecznie do remisu w ostatnim kwadransie gry. Nie zawiodły faworytki, czyli zawodniczki USA i Kanady, które pewnie wygrały swoje spotkania.

Obrończyniami mistrzowskiego tytułu są Meksykanki, które na poprzednich mistrzostwach, w 2018 roku po rzutach karnych pokonały USA. One turniej zainaugurują dopiero dzisiaj w nocy.

Pierwszego dnia mistrzostw kibice nie mogli narzekać na nudę, zwłaszcza w starciu, które otwierało turniej. Naprzeciw siebie stanęły reprezentacje do lat dwudziestu Jamajki i Gwatemali. Niespodziewanie, po pierwszej połowie zapowiadało się na pogrom wyżej notowanych piłkarek z ojczyzny muzyki reggae. Gwatemalki bowiem aż trzykrotnie pokonały Milan Dewkinandan, która nie popisała się między innymi przy stracie pierwszego gola, kiedy uderzeniem z ponad 25 metrów zaskoczyła ją zaledwie 16-letnia Sandra Ovando. Trzeba jednak przyznać, że utalentowana Gwatemalka idealnie umieściła piłkę pod poprzeczką uderzeniem bez przyjęcia. Błyskawicznie odpowiedzieć mogły Jamajki, lecz – nie po raz pierwszy w tym spotkaniu – dobrze interweniowała Ashley Donsi. Brak skuteczności zemścił się w 26. minucie. Chwilę wcześniej arbiter podyktowała rzut karny po błędzie Lauren Reid, która straciła piłkę we własnej „szesnastce”, a następnie przy próbie odbioru piłki, dopuściła się faulu. Karnego pewnie wykorzystała Andrea Alvarez. Trzeci cios Jamajkom zadała Maria Recinos. Ponownie przelobowana strzałem z dystansu została Milan Dewkinandan i pierwsza połowa zakończyła się rezultatem 0:3.

Po zmianie stron zawodniczki z Jamajki ruszyły do odrabiania strat, co rozpoczęły od gola jednej z największych gwiazd swojej kadry – Jody Brown. 17-letnia napastniczka ma na swoim koncie już 19 występów w seniorskiej kadrze, dlatego przed tymi mistrzostwami typowano ją jako potencjalną gwiazdę turnieju. W starciu z Gwatemalą przyćmiła ją jednak starsza o dwa lata Marlee Fray. Pomocniczka młodzieżowej reprezentacji Jamajki zanotowała bowiem hat-tricka w zaledwie 22 minuty, dzięki czemu podopieczne Xaviera Gilberta wyszły po raz pierwszy w tym meczu na prowadzenie. Trwało ono jednak tylko 120 sekund, bowiem na 4:4 strzeliła Andrea Alvarez, wykorzystując fatalny błąd bramkarki Jamajek. Dzięki temu na otwarcie turnieju rozgrywanego w Dominikanie Jamajka i Gwatemala podzieliły się punktami.

Mistrzostwa CONCACAF U-20 (Grupa E)
Jamajka U-20 – Gwatemala U-20 4:4 (0:3)
Brown 50’, Fray 54’, 68’, 76’ – Ovando 12’, Alvarez 26’ (k), 78’, Recinos 34’

Faworytkami grupy E są Kanadyjki. Drużyna, która na poprzednich młodzieżowych mistrzostwach swojego kontynentu zajęła czwarte miejsce, skorzystała z remisu grupowych rywalek. Piłkarki spod znaku klonowego liścia mierzyły się w pierwszym meczu turnieju z Salwadorem. Niespodziewanie, pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem, choć trzeba przyznać że nieduże państwo z Ameryki Środkowej miało sporo szczęścia, a także zaledwie 15-letnią Paolę Hernandez między słupkami. Starania młodej golkiperki Salwadoru na niewiele się jednak zdały, bowiem drugie 45 minut przyniosło już gole, oba zapisane na konto faworyzowanych Kanadyjek. Wynik otworzyła w 57. minucie Tanya Boychuk. Niespełna kwadrans później prowadzenie piłkarek z Ameryki Północnej podwyższyła 17-letnia Kaila Novak, tym samym ustalając rezultat na 2:0.

Kanada U-20 – Salwador U-20 2:0 (0:0)
Boychuk 57’, Novak 71’

Żółta kartka: Samaria Gomez (Salwador)

W dwóch meczach grupy C strzelono pierwszego dnia rywalizacji aż 16 goli! Duży w tym udział miały aktualne wicemistrzynie kontynentu w kategorii U-20, Amerykanki. Zawodniczki z USA nie miały litości w potyczce z Kubą, wychodząc na prowadzenie po dziewięciu minutach. Piłkę w siatce umieściła Mia Fishel, która cztery minuty później podwyższyła również na 2:0. 18-letnia pomocniczka przed przerwą zdążyła zresztą skompletować klasycznego hat-tricka, w doliczonym czasie pierwszej odsłony dorzucając jeszcze swoją czwartą bramkę. Pomiędzy jej trafieniami na listę strzelczyń wpisywały się również Brianna Pinto i Alexa Spaanstra.

Po pierwszej połowie zakończonej wynikiem 6:0, Kubanki były już podłamane, lecz Amerykanki nie zamierzały odpuszczać i powiększyły swój dorobek o dodatkowe trzy trafienia. W 67. minucie bramkę zdobyła Summer Yates, a kilkadziesiąt sekund później sztuka ta udała się też Samancie Mezie. W 90. minucie zawodniczki z Kuby dobiła Brianna Pinto.

Mistrzostwa CONCACAF U-20 (Grupa C)
Stany Zjednoczone U-20 – Kuba U-20 9:0 (6:0)
Fishel 9’, 13’, 42’, 45+1’, Pinto 16’, 90’, Spaanstra 37’, Yates 67’, Meza 68’

Żółta kartka: Maristania Mengana (Kuba)

Zdecydowanie mniej spodziewane było tak okazałe zwycięstwo Dominikany. Niesione dopingiem trybun gospodynie turnieju rozgromiły Honduras aż 7:0. Po błędzie defensywy ekipy prowadzonej przez Miguela Escalante, wynik otworzyła już w 4. minucie 16-letnia Mia Asenjo. Jeszcze przed upływem kwadransa gry, rezultat podwyższyła Kristina Garcia, a po kolejnych kilku minutach piłkę w siatce umieściła także Liliane Clase. Napastniczka, która dopiero pod koniec lipca świętować będzie 17. urodziny została również autorką bramki na 4:0 dla gospodyń turnieju.

Druga połowa rozpoczęła się od dwóch trafień Alyssy Oviedo. Rezultat meczu na 7:0 dla Dominikanek ustaliła przedniej urody trafieniem z dystansu wprowadzona z ławki zaledwie osiem minut wcześniej 16-letnia Brieana Hallo.

Honduras U-20 – Dominikana U-20 0:7 (0:4)
Asenjo 4’, Garcia 12’, Clase 16’, 33’, Oviedo 57′, 59′, Hallo 85′

Żółta kartka: Dayari Santos (Dominikana)

Już dzisiaj od godziny 18:00 polskiego czasu dalsza część rywalizacji o młodzieżowe mistrzostwo Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów. Do gry wchodzą między innymi obrończynie tytułu – Meksykanki, które trafiły do łatwej grupy z Portoryko, Gujaną i Nikaraguą. W grupie F rywalizują natomiast Trynidad i Tobago, Saint Kitts i Nevis, Kajmany oraz brązowe medalistki z 2018 roku, Haiti.