Polska rozgromiła Azerbejdżan i awansowała na pierwsze miejsce w grupie D

Reprezentacja Polski pokonała dzisiaj w Baku Azerbejdżan 5:0 po golach Ewy Pajor, Aleksandry Sikory i Agaty Tarczyńskiej. Biało-czerwone dzięki wywalczonemu kompletowi punktów awansowały na pozycję lidera grupy D eliminacji Mistrzostw Europy. Podopieczne Miłosza Stępińskiego zrównały się punktami z Hiszpanią, lecz mają od niej korzystniejszy bilans bramkowy.

Polki mogły w potyczce z Azerkami wyjść na prowadzenie już po czterech minutach. Uderzenie Aleksandry Sikory w zamieszaniu podbramkowym obroniła jednak Aytaj Sharifova. Sześć minut później bramkarka kazachskiego FC Okjetpes również dobrze się spisała, broniąc strzał z dystansu. Biało-czerwone pokonały 23-latkę w 19. minucie. Wynik po dograniu Gabrieli Grzywińskiej otworzyła Ewa Pajor, która 120 sekund później mogła mieć już dwa gole, lecz ponownie Sharifova stanęła na wysokości zadania. Polki całkowicie w tym fragmencie meczu zdominowały swoje rywalki, które jednak mimo straconego gola wciąż potrafiły się skutecznie bronić. Najaktywniejsza w naszych szeregach była Ewa Pajor, lecz w pierwszej połowie nie udało się jej ponownie trafić do siatki. Szczęścia z dystansu szukała również Patrycja Balcerzak, lecz i po jej strzale piłka została w rękach Aytaj Sharifovej. Polska gwiazda VfL Wolfsburg nie miała szczęścia, lecz biało-czerwonym w pierwszych 45 minutach i tak udało się podwyższyć prowadzenie. Uderzenie Pajor trafiło w poprzeczkę, lecz dobrze ustawiona Aleksandra Sikora zdołała dobić, zmieniając wynik na 2:0 dla reprezentacji Polski.

Po zmianie stron obraz gry się nie zmienił, lecz cudów między słupkami dokonywała Sharifova. Azerka broniła groźne strzały kolejno Natalii Chudzik, Emilii Zdunek i Katarzyny Daleszczyk. W 63. Minucie Miłosz Stępiński dokonał pierwszej zmiany, wprowadzając na murawę Weronikę Zawistowską w miejsce Natalii Chudzik. Chwilę później żółtymi kartkami ukarane zostały Małgorzata Mesjasz i  Paulina Dudek. Selekcjoner reprezentacji Polski wprowadził na boisko w kolejnych minutach również Ewelinę Kamczyk i Agatę Tarczyńską. W końcówce regulaminowego czasu gry Sharifova poradziła sobie jeszcze ze strzałami Pauliny Dudek i Aleksandry Sikory, lecz w doliczonym czasie była już bezradna. Polki od 90. Minuty aż trzykrotnie zmuszały 23-letnią bramkarkę do wyciągania piłki z siatki. Na 3:0 dla biało-czerwonych trafiła Tarczyńska, a bardzo szybko swojego drugiego gola po asyście Eweliny Kamczyk zdobyła także Ewa Pajor. Dzieło zniszczenia dokończyła w 93. minucie Aleksandra Sikora po dograniu Weroniki Zawistowskiej, ustalając wynik tego starcia na efektowne 5:0 dla Polek, które dzięki tej wygranej awansowały na fotel lidera grupy D.