Skromna wygrana Austrii daje wraz z Anglią awans do ćwierćfinału ME

Dzisiejszy wieczór miał nam dać odpowiedź, kto poza Anglią awansować miał do ćwierćfinału Euro 2022 z grupy “A”.  Odrobinę lepsza sytuacja Austrii pozwalała im mecz z Norweżkami zremisować, ale zgarnęły pełną pulę i wraz z Anglią czekają na kolejnego rywala angielskiego turnieju.

Norweżki, które ten mecz musiały wygrać, zaczęły odważniej. Już w 10. minucie po kiksie Manuele Zinsberger, poprzeczka zatrzymała strzał Caroline Graham Hansen z okolic osiemnastego metra. Z upływem czasu jednak to Austriaczki zaczęły kontrolować spotkanie.

W 31. minucie kibicom skandynawskiej ekipy zabiły mocniej serca, to za sprawą kontuzji Guro Pettersen. Bramkarka Norwegii zgłosiła problem z biodrem, i dość długo była opatrywana przez reprezentacyjnych lekarzy. Na szczęście dla nich, walcząca o pełną pulę Norwegia mogła odetchnąć. Trzydziestolatka wróciła między słupki, i chwilę później powstrzymała groźny atak Austrii. W 37. minucie jednak już nic zrobić nie mogła. Piękny strzał przy słupku Nicole Billi dał prowadzenie Austrii, i przybliżył ją do awansu do ćwierćfinału.

W drugiej części meczu, podopieczne Irene Fuhrmann, lekko się cofnęły, broniąc wypracowanej w pierwszej połowie przewagi. Nie przeszkodziło to jednak nadal groźnie uderzać w kierunku Pettersen. Norweżki też popełniając proste błędy w defensywie, same pozwalały mocno naciskać Austriaczkom.

W 72. minucie piłkę meczową miała Lisa Makas. Otrzymała niespodziewaną piłkę na siódmym metrze, miała sporo czasu na przymierzenie, ale ostatecznie górą była Pettersen.

W tym meczu jeden gol zadecydował o awansie Austrii do ćwierćfinału Mistrzostw Europy. Dziś zdeterminowane piłkarki Fuhrmann pokazały klasę, kontrolując mecz, mimo nie najlepszego początku spotkania.

Mistrzostwa Europy (grupa A) – 3. kolejka
Austria – Norwegia 1:0 (1:0)
Billa 37′

kartki: Hickelsberger-Füller, Wenninger

Austria: Manuela Zinsberger – Laura Wienroither, Carina Wenninger, Viki Schanderbeck, Verena Hanshaw – Sarah Puntigam – Julia Hickelsberger-Füller (72′ Lisa Makas), Sarah Zadrazil, Laura Feiersinger, Barbara Dunst – Nicole Billa (89′ Marina Georgieva)

Norwegia: Guro Pettersen – Julie Blakstad (82′ Spohie Haug), Maren Mjelde, Guro Bergsvand, Tuva Hansen – Ingrid Syrstad Engen, Frida Maanum (87′ Vilde Bøe Risa)  – Guro Reiten, Amalie Eikeland (65’Celin Bizet Ildhusøy), Caroline Graham Hansen – Ada Hegerberg

Drugie spotkanie miało mniejszy ciężar gatunkowy. Co by się nie wydarzyło, Anglia zapewnione miała pierwsze miejsce, a Irlandia Północna z turniejem się miała pożegnać.

Mecz zaczął się szybkiego ataku Irlandii Północnej, która zapewne chciała pozostawić po sobie dobre wrażenia, ale podopieczne Arjana Veurinka szybko przejęły kontrolę nad spotkaniem, często sprawdzając, co potrafi między słupkami Jacqueline Burns.

W 25. minucie doskonałe podanie prostopadłe otrzymała Ellen White, ale minimalnie chybiła. A co gorsze dla Irlandek z Północy, kontuzji przy tej interwencji nabawiła się Burns, która po chwili wróciła między słupki.

W 41.minucie sporo szczęścia miały Angielki. Zablokowany strzał Lauren Hemp, spadł pod nogi Fran Kirby. Piłkarka Chelse’y przyłożyła się w 100% do strzału i tuż chwile przed przerwą uradowała kibiców na St Mary’s Stadium w Southampton. Kiedy myśleliśmy, że to koniec… niemal kopia sytuacji, tylko piłkę otrzymała Beth Mead. Uderzyła płasko, przy słupku, i drugi raz na przestrzeni kilku minut ucieszyła licznie zgromadzonych kibiców.

Tuż po wznowieniu gry, wprowadzonej Alessi Russo dogrywa z prawej strony Mead i piłkarka Manchesteru United, zdobywa trzecią bramkę dla Anglii w tym spotkaniu. Wewnątrz brytyjska walka w tym Euro, miała tylko jednego kata, i były nim piłkarki reprezentacji Anglii.

W 53. minucie dzieła zniszczenia dokonała Russo. Wykorzystując dobre, prostopadłe podanie od Elly Toone, dołożyła drugą bramkę w odstępie pięciu minut. W 77. minucie fatalnie w polu karnym interweniuje Kelsie Burrows. Niegroźne dośrodkowanie w środkową strefę pola karne Mead, i chcąca wybić Burrows fatalnie kiksuje, lobując własną bramkarkę.

Pewna awansu z pierwszego miejsca Anglia, nie zawiodła swoich kibiców, których dziś na stadionie było blisko 31. tysięcy. Pewne zwycięstwo z Irlandią Północną 6:0 jest dopełnieniem fantastycznego występu w grupie “A”.

Irlandia Północna – Anglia 0:6 (0:2)
Kirby 41′, Mead 44′, Russo 48′, 53′, Burrows 76′ (sam.)

Irlandia Płn: Jacqueline Burns – Rebecca McKenna, Julie Nelson (87′ Ashley Hutton), Sarah McFadden, Demi Vance – Laura Rafferty (66′ Kelsie Burrows), Marissa Callaghan (87′ Emily Wilson), Rachel Furness (80′ Nadene Caldwell), Rebecca Holloway (66′ Abbie Magee)- Lauren Wade, Kirsty McGuinness

Anglia: Mary Earps – Rachel Daly, Leah Williamson, Millie Bright (46’Alex Greenwood), Lucy Bronze (73′ Jessica Carter) – Keira Walsh, Georgia Stanway (46′ Ella Toone), Fran Kirby – Lauren Hemp (60′ Chole Kelly), Beth Mead, Ellen White (46′ Alessia Russo)