Czwarty dzień MŚ kobiet 2023: Podsumowanie, wyniki, gole, tabele [WIDEO]

Czwarty dzień mundialu rozgrywanego na boiskach w Australii i Nowej Zelandii to dwa zwycięstwa faworytek – Szwecji i Holandii oraz sensacyjny remis Jamajki z typowanymi do zwycięstwa w spotkaniu Francuzkami.

Grupa G
Szwecja – Rep. Południowej Afryki 2:1 (0:0)
Rolfö 65′, Ilestedt 90′ – Magaia 48′

Podopieczne Petera Gerhardssona z pewnością dobrze były przygotowane taktycznie do tego spotkania, przeciwnik był dobrze przeanalizowany, a jego sposób gry łatwy do przewidzenia przed pierwszym gwizdkiem Ekateriny Korolevej. Choć jako pierwsze niebezpieczną akcję w piątej minucie spotkania przeprowadziły piłkarki z południa Afryki, to właściwie cała pierwsza część gry upłynęła pod znakiem dominacji zawodniczek ze Skandynawii. Dominacja nie jest równoznaczna z efektywnością, czego dobrym przykładem było dzisiejsze spotkanie. W 32. minucie meczu duże kontrowersje wzbudziło zagranie ręką we własnym polu karnym południowoafrykańskiej obrończyni. Mimo analizy sytuacji w porozumieniu z sędziami VAR, nie została podjęta decyzja o podyktowaniu rzutu karnego. Druga połowa tego meczu rozpoczęła się od sensacyjnego objęcia prowadzenia przez podopieczne Desiree Ellis, po bramce zdobytej w 48. minucie przez Hildah Magaię. Nie wpłynęło to jednak na znaczącą zmianę obrazu gry. W dalszym ciągu to Szwedki dyktowały warunki przebiegu tego meczu, co jednak nie przekładało się na klarowne sytuacje stwarzane pod bramką strzeżoną przez Kaylin Swart. Cierpliwie grające piłkarki ze Skandynawii dopięły jednak swego. Najpierw do wyrównania doprowadziła Fridolina Rolfö w 65. minucie meczu, zaś tuż przed końcem spotkania bramkę na wagę trzech punktów zdobyła Amanda Ilestedt.

Pełną relację tekstową z tego spotkania znajdziecie TUTAJ. Obszerniejszy skrót wideo znajduje się w materiale zamieszczonym poniżej:

van der Gragt 13′

Pierwsze minuty spotkania to niewiele ciekawych akcji przeprowadzonych po jednej bądź po drugiej stronie boiska, gra toczyła się głównie w środkowej części boiska. Jako pierwsze przed szansą na zdobycie bramki stanęły Holenderki, kiedy to po wspaniałym rajdzie Lieke Martens przed szansą stanęła Lineth Beerensteyn. Jej strzał wybroniła jednak portugalska bramkarka, Inês Pereira. Chwilę później, po wykonywanym przez Holenderki rzucie rożnym do skutecznym strzałem głową piłkę do bramki skierowała Stefanie van der Gragt. Przez chwilę Oranje były przekonane, że jednak bramka nie zostanie uznana z powodu spalonego, radość przywróciła jednak interwencja z wozu VAR – nie ma spalonego, bramka uznana, Holandia prowadziła 1:0. Kolejne fragmenty spotkania to całkowita kontrola gry w wykonaniu podopiecznych Andriesa Jonkera, piłkarki z Półwyspu Iberyjskiego ograniczały się do przeszkadzania przeciwniczkom w rozgrywaniu piłki i próbach rozbijania ich ataków. W drugiej połowie gry przebieg spotkania wciąż nie zmieniał się, mało tego, w 51. minucie Oranje powinny zdobyć drugą bramkę. Gdyby nie instynktowna interwencja Inês Pereiry, z podwyższenia prowadzenia mogłaby się cieszyć Danielle van de Donk. Zespół prowadzony przez Francisco Neto w dalszej części spotkania potrafił dłużej operować piłką, Portugalki zaprezentowały w końcu swoje dobre wyszkolenie techniczne i przygotowanie motoryczne. Wymienianie wielu podań czy kilka efektownych dryblingów, nie przekładały się jednak na stwarzane zagrożenie pod bramką Daphne van Domselaar. Na dowód tego dodam tylko, że oddały tym meczu zaledwie jeden celny strzał na holenderską bramkę.
Ten mecz interesował szczególnie sympatyków kobiecego futbolu w Polsce – w zespole sędziowskim dowodzonym przez Katerinę Monzul z Ukrainy, znalazła się nasza sędzina – Paulina Baranowska (druga asystentka w tym meczu), pierwszą asystentką była rodaczka sędziny głównej, Maryna Striletska. Śmiało można powiedzieć, że Paulina Baranowska dobrze wywiązała się ze swoich obowiązków, widać dobre zgranie całego zespołu sędziowskiego. Pozostaje nam z nadzieję czekać na nominacje dla “naszej” trójki sędziowskiej na kolejne spotkania MŚ 2023.

Francja – Jamajka 0:0

Od pierwszych minut tego spotkania widać było bardzo wyraźnie, kto jest tu faworytem, która strona przeważa, który zespół dysponuje większą jakością piłkarską. Tym zespołem były rzecz jasna Francuzki. Świetnie operowały piłką, wymieniały dziesiątki precyzyjnych podań, oddawały strzały na bramkę, jednak wynik wraz z upływem kolejnych minut nie ulegał zmianie. Piłkarki z Karaibów zaprezentowały się z bardzo dobrej strony, dzielnie stawiały czoła utytułowanym przeciwniczkom. W drugiej części meczu spotkanie w dalszym ciągu przebiegało pod dyktando zespołu z Europy. Drużyna prowadzona przez Herve Renarda nie potrafiła jednak znaleźć skutecznego sposobu na przełamanie szczelnej jamajskiej defensywy. Piłkarki Lorne Donaldsona z każdą minutą zbliżały się do osiągnięcia celu na ten mecz, czyli choćby jednopunktowej zdobyczy. Na zachowanie czystego konta w pojedynku z Francuzkami wpłynęły z pewnością dwa podstawowe czynniki: nieskuteczność Trójkolorowych i determinacja całego zespołu Jamajki. Sensacyjny remis stał się faktem! Herve Renard musi bardzo się przyłożyć do analizy tego spotkania i błyskawicznie wyciągnąć z niego wnioski.