“Jagiellonki” wygrywają po wyrównanym meczu w Gdańsku

AZS UJ Kraków zanotował trzecią wygraną w tym sezonie. Podopieczne Krzysztofa Kroka po wyrównanym meczu okazały się minimalnie lepsze od AP ORLEN Gdańsk, triumfując na wyjeździe 1:0.

Przed meczem odbyło się oficjalne pożegnanie byłej kapitanki AP Orlen Patrycji Salwy. Piłkarka po ostatniej kontuzji postanowiła zakończyć karierę jako zawodniczka. Do drużyny “Jagiellonek” po kontuzji wróciła jedna z najważniejszych zawodniczek. Reprezentacyjna bramkarka Karolina Klabis wystąpiła od pierwszej minuty.

Spotkanie pomiędzy AP Orlen Gdańsk, a AZS UJ Kraków rozpoczęło się od wzajemnego badania sił. Ponieważ “piłkarskie szachy” nie należą do widowiskowych dyscyplin, chwilami z boiska wiało chaosem. W 9. minucie został oddany pierwszy strzał krakowianek. Gospodynie 3 minuty później wyprowadziły pierwszą akcję ofensywną. W 29. minucie Julia Włodarczyk niesygnalizowanym strzałem z lewej nogi próbowała zaskoczyć z dystansu Karolinę Klabis, co nie dało efektów. W 40. minucie po dośrodkowaniu Weroniki Wójcik Gabriela Gębica staranowała świetnie broniącą Emilię Krajewską. Bramkarka AP Orlen zapobiegła groźnej sytuacji.

Żadna z drużyn nie doszła do klarownej pozycji strzeleckiej. W pierwszej połowie kreowanie akcji przez “Jagiellonki” budowanych od tyłu kończyło się zwykle na linii środkowej boiska. Jednocześnie defensywę AZS-u “szarpały” napastniczki AP Orlen m.in. Julia Włodarczyk. Pressing AP Orlen nie przynosił żadnych efektów bramkowych, dlatego zespół gości szukał okazji do kontry. W ostatnich fragmentach gry pierwszej odsłony zawodniczki z Krakowa zaczęły naciskać na rywalki.

Po zmianie stron gdańszczanki starały się rozgrywać piłkę prostopadle. W związku z tym drużyna przyjezdna rozpoczęła “małe gry”. Niewątpliwie sytuacja z 47. minuty jest tego konsekwencją. Aleksandra Nieciąg uderzyła w dolny lewy róg bramki AP Orlen. Znakomicie pomiędzy słupkami zachowała się Emilia Krajewska, wybijając na rzut rożny. W 60. minucie po rzucie rożnym wykonywanym przez gospodynie, Karolina Klabis minęła się z piłką, jednak żadna z rywalek nie wykorzystała okazji.

W 76. minucie padła bramka dla “Jagiellonek” zdobyta przez Aleksandrę Pleban, jednak nie została ona uznana ze względu na spalonego. W 81. minucie starcia Karolina Klabis dalekim i precyzyjnym wykopem uruchomiła atak na prawej flance. Akcję prawą stroną boiska wyprowadziły krakowianki. Dynamiczny rajd przeprowadziła Katarzyna Daleszczyk, która oddała dwa strzały, w tym jeden w słupek, co zaskoczyło obrończynie gdańszczanek. Pasywność, bierność defensywy umożliwiła trzecią próbę strzału zakończoną celnym uderzeniem Weroniki Wójcik. Sytuacja z końcówki zapewniła przyjezdnym komplet punktów.

Na 21 uderzeń AP Orlen, siedem było celnych. Natomiast na 23. strzały AZS-u również siedem zmierzało w światło bramki.