Inauguracja w proteście przeciw wojnie

Piłkarki Czarnych Sosnowiec zainaugurowały 13. kolejkę Ekstraligi meczem z AZS UJ Kraków. Spotkanie – pierwszy mecz Czarnych przed własną publicznością w rundzie wiosennej – rozegrane zostało w ramach akcji Polska Piłka dla Ukrainy, będącej wyrazem protestu przeciw rosyjskiej inwazji na tenże kraj, jak również pomocy dla dotkniętych konfliktem zbrojnym Ukraińców. Broniące tytułu sosnowiczanki po efektownym spotkaniu pokonały krakowianki 4:0.

Mistrzynie Polski od początku walczyły o zwycięstwo, starając się zdominować spotkanie i prowadząc kombinacyjną grę; AZS UJ starał się rozważnie bronić i czekał na okazję do kontrataków. W 18.minucie spotkania po dośrodkowaniu w centrum pola karnego krakowianek te wybiły piłkę, przejęła ją Nikol Kaletka i uderzyła z dystansu; piłka odbiła się od jednej z obrończyń, myląc Karolinę Klabis i wpadając do bramki. Po uzyskaniu prowadzenia Czarne szukały okazji do kolejnych bramek, AZS UJ ambitnie walczył o remis. W 41. minucie Kaletka wpadła z piłką w pole karne i posłała piłkę obok Klabis w róg bramki. W odpowiedzi Natalia Sitarz silnym strzałem sprzed pola karnego posłała piłkę tuż nad poprzeczką bramki strzeżonej przez Annę Szymańską.

Po przerwie Czarne starały się kontrolować sytuację na boisku, natomiast AZS UJ ambitnie zaatakował. W 53. minucie po fantastycznym podaniu Agnieszka Derus wpadła z piłką w pole karne, ale po profesorsku w ostatniej chwili odebrała jej piłkę Andrea Horvathova. W odpowiedzi fantastycznym wejściem w pole karne popisała się Liliana Kostova, ale po jej podaniu uderzenie Kingi Kozak minimalnie minęło słupek. W 61. minucie technicznym uderzeniem z pola karnego popisała się Paulina Guzik, piłka jednak przeszła tuż nad poprzeczką. W 67.minucie fantastycznym lobem popisała się Martyna Wiankowska i milimetrów zabrakło, by piłka wpadła do siatki. Po kombinacyjnej akcji i uderzeniu tej samej zawodniczki w 74.minucie Klabis była już bez szans. Zaraz po wznowieniu gry Czarne przejęły piłkę i efektownym, technicznym strzałem na listę strzelczyń wpisała się powracająca po kontuzji Alicja Materek. Krakowianki szukały okazji do honorowej bramki, ale efektowny strzał Karoliny Gec przeszedł nad poprzeczką.

Już w środę sosnowiczanki znów podejmą krakowianki – tym razem w ramach Pucharu Polski.