fbpx

Dziesiątka najważniejszych wydarzeń 2023 r. w kobiecej piłce

Rok 2023 już za nami, przed nami kolejny – 2024, miejmy nadzieję, że jeszcze lepszy, obfitujący w wiele sukcesów polskich piłkarek! Tymczasem zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszym subiektywnym rankingiem najważniejszych wydarzeń w polskim kobiecym futbolu w 2023 roku. Wyboru dokonali członkowie redakcji serwisu KobiecyFutbol.pl.
 
1. Awans Polski do Dywizji A w Lidze Narodów Kobiet – podopieczne Niny Patalon w pierwszej, historycznej edycji Ligi Narodów Kobiet wystartowały w zmaganiach na poziomie Dywizji B. Polki rywalizowały w grupie 3. z reprezentantkami Serbii, Ukrainy i Grecji. Biało-czerwone wygrały grupę w bardzo przekonującym stylu, nie przegrywając żadnego spotkania, zaledwie jedno remisując i awansowały do Dywizji A Ligi Narodów. Materiał dostępny pod TYM LINKIEM.
 
2. Mistrzostwa Świata U20 w 2026 roku w Polsce – FIFA wybrała Polskę na gospodarza turnieju finałowego Mistrzostw Świata do lat 20 w 2026 roku. To niesamowite wyróżnienie i wielka szansa dla nas na promocję kobiecego futbolu nad Wisłą, Polki jako gospodynie turnieju mają zapewnione miejsce wśród 24 najlepszych drużyn na świecie. Materiał dostępny pod TYM LINKIEM.
 
3. Pierwszy oficjalny, międzypaństwowy mecz reprezentantek Polski w AmpFutbolu – w niedzielę, 17 września 2023 roku o godzinie 18:30 na obiekcie warszawskiego Hutnika miał miejsce historyczny moment. Swoje pierwsze oficjalne, międzypaństwowe spotkanie rozegrały reprezentantki Polski w AmpFutbolu. Podopieczne Grzegorza Skrzeczka pokonały USA 1:0 po bramce strzelonej przez Martę Rumińską. Materiał dostępny pod TYM LINKIEM.
 
4. Reprezentantki Polski niesłyszących z brązowymi medalami Mistrzostw Świata – na przełomie września i października 2023 roku w Malezji reprezentantki Polski niesłyszących wystąpiły na Mistrzostwach Świata i zaprezentowały tam rewelacyjny futbol. Wspaniały turniej przypieczętowały zdobyciem brązowych medali, pokonując Anglię aż 7:0!. Materiał dostępny pod TYM LINKIEM.
 

5. Finał Ligi Mistrzyń z udziałem Ewy Pajor – reprezentantka Polski prezentowała się świetnie w całym sezonie 2022/2023 Ligi Mistrzyń, w wyniku czego została wybrana do najlepszej “11” tych rozgrywek. Ewa Pajor z Wolfsburgiem dotarła do finału rozgrywek, w którym oprócz trafienia zanotowała też asystę (finalnie zdobyła tytuł królowej strzelczyń Ligi Mistrzyń). Spotkanie wygrały piłkarki FC Barcelony, co nie zmienia faktu, że był to świetny czas Ewy Pajor i VfL! Materiał dostępny pod TYM LINKIEM. Wysoka, stabilna forma na przestrzeni całego sezonu zarówno w Wolfsburgu (wicemistrzostwo Niemiec i Puchar Niemiec), jak i w kadrze narodowej zaowocowała 18. miejscem w plebiscycie na Złotą Piłkę 2023. Materiał dostępny pod TYM LINKIEM

6. Natalia Padilla-Bidas z kontraktem w FC Bayernie Monachium – świetna dyspozycja 20-letniej polskiej zawodniczki w szwajcarskim FC Servette Genewa nie umknęła uwadze jednemu z największych klubów w Europie. W Genewie w sezonie 2022/2023 Padilla-Bidas wystąpiła w 21 spotkaniach, zdobywając w nich 21 bramek i świętując z klubem zdobycie Pucharu Szwajcarii oraz wicemistrzostwo kraju. Zaraz po podpisaniu 3-letniego kontraktu w Monachium, polska piłkarka została wypożyczona do 1. FC Koeln. Materiał dostępny pod TYM LINKIEM.

7. Polskie sędzie: Ewa Augustyn i Monika Mularczyk docenione w Europie – UEFA wyróżniła w 2023 roku dwie polskie sędzie: Ewę Augustyn i Monikę Mularczyk. Ewa Augustyn otrzymała nominację do sędziowania podczas turnieju finałowego Mistrzostw Europy U19 w lipcu w Belgii oraz sędziowania spotkania 2. kolejki Ligi Mistrzyń pomiędzy AS Romą i Ajaxem Amsterdam (w skład zespołu weszły też: Aleksandra Ulanowska, Julia Bukarowicz oraz Monika Mularczyk). UEFA doceniła również pracę Moniki Mularczyk i jej zespołu sędziowskiego stworzone wespół z Pauliną Baranowską, Julią Bukarowicz oraz Michaliną Diakow – polski zespół poprowadził spotkanie 3. kolejki Ligi Mistrzyń pomiędzy FC Rosengård a FC Barceloną. Materiały dostępne pod tymi linkami: Ewa Augustyn LM; Ewa Augustyn ME U19; Monika Mularczyk LM.

8. Dobry występ Polek w beach soccerze w Lidze Europejskiej – biało-czerwone rok 2023 z pewnością mogą uznać za udany, a przy odrobinie szczęścia mógł być on jeszcze szczęśliwszy. W czerwcu w Tarnowie Polki po rzutach karnych uległy Portugalkom w spotkaniu o brązowe medale Igrzysk Europejskich. Co się nie powiodło w czerwcu, powiodło się we wrześniu we włoskim Alghero, gdzie nasze kadrowiczki stanęły na najniższym stopniu podium Ligi Europejskiej, pokonując Czeszki. Materiał dostępny pod TYM LINKIEM.

9. Karolina Koch pierwszą trenerką z tytułem mistrzyń Polski w Orlen Ekstralidze – tytuł mistrzyń Polski w sezonie 2022/2023 po raz pierwszy w historii zdobyły piłkarki GKS-u Katowice, jednocześnie po raz pierwszy w historii kobiecego futbolu w Polsce najlepszą ekipą w kraju została drużyna prowadzona przez kobietę – Karolinę Koch! To bardzo ważny moment na drodze rozwoju kobiecego piłkarstwa w Polsce, siła jest kobietą! Materiał dostępny pod TYM LINKIEM.

10. Transfer Emilii Szymczak do FC Barcelony – po zakończeniu sezonu 2023/2023 Emilia Szymczak opuściła GKS Górnik Łęczna i polską Orlen Ekstraligę zamieniła na słoneczną Hiszpanię! Występująca w reprezentacji Polski do lat 17 zawodniczka stała się bohaterką niebywałego transferu, podpisując trzyletni kontrakt z Dumą Katalonii. Materiał dostępny pod TYM LINKIEM.

Podoba Ci się artykuł?
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Other Articles

Comments (1)

  1. Serio?!? W pierwszej 10 nie znalazło się miejsce dla WU17 za występ w Estonii? Drugi wynik w historii naszego kraju na imprezie Euro…

Leave a Reply