Wiankowska – znaczy kapitan

W sobotnie południe w Szczecinie zmierzyły się dwa zespoły, z których każdy potrzebował kompletu punktów. Miejscowa Olimpia znajdowała się tuż nad strefą spadkową i każda porażka komplikuje walkę o utrzymanie w Ekstralidze; z kolei mistrz Polski tracił do najważniejszych rywali – drużyn z Łęcznej i Łodzi – 1 pkt. i chcąc sięgnąć po tytuł, nie mógł sobie już pozwolić na zgubienie punktów. Z zadania wywiązały się sosnowiczanki, wygrywając 2:0.

Po dwóch ciężkich bojach z krakowiankami w trzecim meczu o stawkę na przestrzeni ośmiu dni trener Łukasz Wojtala zdecydował się oszczędzić kilka kluczowych zawodniczek. Na ławce mecz rozpoczęły Agnieszka Jędrzejewicz i Nadia Stanović, całe spotkanie natomiast w bramce rozegrała Martyna Małysa.

Mistrz Polski starał się od początku narzucić swój styl gry; sosnowiczanki atakowały, miały przewagę, ale strzałów w światło bramki Natalii Radkiewicz było niewiele. Szczecinianki mądrze się broniły, próbując zagrozić bramce Małysy z kontrataków. Do przerwy żadna z drużyn nie zdobyła bramki. Po przerwie nadal trwała przewaga Czarnych, ale wciąż bez efektu bramkowego, przez co w grę sosnowiczanek zaczęła wkradać się nerwowość. Do tego w rozgrywanym w tym samym czasie pojedynku Tarnovia-Medyk drużyna z Tarnowa prowadziła i szczecinianki musiały wygrać, by uniknąć trafienia do strefy spadkowej, grały więc ambitnie i szukały szansy na sprawienie kolejnej tego dnia niespodzianki. W końcu impas popisowo przełamała pełniąca rolę kapitan Martyna Wiankowska. Po pięknej wrzutce piłka trafiła do Martyny, ta efektownie ograła obrończynie i technicznym strzałem posłała piłkę do siatki.

Po zdobyciu bramki Czarne się uspokoiły, spokojnie kontrolowały grę i szukały okazji do kolejnych goli. W 74. minucie wprowadzona za Nicole Zając Nadia Stanović po kombinacyjnej akcji zdobyła drugą bramkę dla Czarnych. Więcej bramek już nie padło i 3 pkt. padły łupem mistrzyń Polski.

Za tydzień Czarne podejmują Śląsk Wrocław, a szczecinianki udają się na spotkanie wyjazdowe do Łęcznej.