Faworyci nie zawiedli, jednak emocji nie zabrakło [Wyniki 18. kolejki Ekstraligi]

18. kolejka Orlen Ekstraligi przyniosła kolejną dużą dawkę emocji. Padło 25 bramek i działo się wiele. Zarówno w walce o mistrzostwo, jak i o utrzymanie, do znaczących zmian jednak nie doszło.

Sobota z Ekstraligą rozpoczęła się w Gdańsku, gdzie AP Orlen podejmował Górnika Łęczna.  Zawodniczki znad morza po zwycięstwie w 1/4 finału Pucharu Polski chciały zanotować zwycięską serię i urwać punkty faworyzowanym zawodniczkom z Lubelszczyzny. Mimo przewagi, łęcznianki nie potrafiły  jej przypieczętować bramką, a ambitne gdańszczanki starały się wykorzystać szanse. W 40 minucie grająca w barwach Górnika Słowaczka Klaudia Fabová otworzyła wynik. Po przerwie mimo wielkiej ambicji zawodniczki z Pomorza nie były w stanie pokonać bramkarki gości. Za to Oliwia Rapacka zapewniła w 62. minucie zwycięstwo swojemu zespołowi. Warto wspomnieć o kontuzji liderki strzelczyń Klaudii Miłek.  W tabeli AP Orlen nadal zajmuje 10. pozycję i jest wciąż zagrożony spadkiem. Górniczki zwyciężając utrzymują się w walce o mistrzostwo Polski, lecz do liderem nadal tracą cztery punkty.

AP Orlen Gdańsk – GKS Górnik Łęczna 0:2 (0:1)
Fabova 40′, Rapacka 62′

Kolejne trzy sobotnie mecze rozpoczęły się w samo południe.  W Sosnowcu Czarni podjęły Śląsk Wrocław. Obie drużyny są już praktycznie pewne miejsca w środkowej części tabeli. Jesienią we Wrocławiu zawodniczki Śląska wygrały 3:1 i sosnowiczanki były żądne rewanżu. Gospodynie bardzo szybko wcieliły swój plan, gdyż już w 5. minucie Alicja Materek znalazła drogę do siatki Moniki Sowalskiej. Czarni efektownie rozpoczęły i efektownie zakończyły pierwszą połowę. W 40. minucie Zofia Buszewska podwyższyła wynik meczu na 2:0 i gospodynie schodziły do szatni z uśmiechami na twarzach. Po przerwie rozpędzona Lokomotywa nie zwalniała i w 52. minucie było już 3:0. Drugą bramkę w tym meczu strzeliła Zofia Buszewska, tym razem wykorzystując “jedenastkę”.  Jedyne czym odpowiedziały wrocławianki to bramka honorowa. W 84. minucie wynik ustaliła rezerwowa Klaudia Adamek, dla której było to drugie trafienie w tym sezonie. Rewanż udał się i zajmujące siódme miejsce  sosnowiczanki zbliżyły się w tabeli do Śląska na jeden punkt.

Czarni Antrans Sosnowiec – Śląsk Wrocław 3:1 (2:0)
Materek 5′, Buszewska 40′, 52′ (k) – Adamek 84′

Do Radomia wczoraj przyjechały współliderki Orlen Ekstraligi i każdy kto sądził, że dla katowiczanek to będzie spacerek, bardzo się mylił. Mimo przewagi GKS-u to HydroTruck objął prowadzenie po strzale Wiktorii Orłowskiej w 25. minucie. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać, bo 9 minut później Nikola Brzęczek wyrównała i taki wynik utrzymał się do przerwy. Drugie 45 minut katowiczanki rozpoczęły wyraźnie podrażnione przebiegiem spotkania. Na wyniki tego nie czekaliśmy długo. W 53. minucie debiutancką bramkę w barwach GKS-u zdobyła Nicole Zając, niebywałej urody strzałem zza pola karnego. W 57. minucie kolejną bramkę zaliczyła Amelia Bińkowska, najlepsza strzelczyni zespołu z Katowic. Gdy wydawało się, że zespół ze Śląska ma już wszystko pod kontrolą, w 85. minucie Amelia Chmura zdobyła bramkę kontaktową, sprawiając, że końcówka stała się nerwowa. Wynik nie zmienił się już do końca i punkty zdobył GKS. Dla GieKSy był to setny mecz na najwyższym stopniu rozgrywkowym oraz 50. zwycięstwo w Orlen Ekstralidze.

HydroTruck Radom – GKS Katowice 2:3 (1:1)
Orłowska 25′, Chmura 84′ – Brzęczek 34′, Zając 53′, Bińkowska 57′

Pogoń Tczew gościła u siebie “Jagielonki”. Krakowianki w końcu obudziły się ze snu zimowego, wynikiem czego jest awans do półfinału Pucharu Polski. Tczewianki są już bardzo blisko pozostania w Orlen Ekstralidze.  Strzelanie rozpoczęła Aleksandra Nieciąg w 30. minucie, dając prowadzenie UJ-owi. Po przerwie wyrównała Magdalena Sobal, strzelając 15. bramkę z 25 jakie strzeliła drużyna Pogoni w tym sezonie. Jednak to krakowianki miały ostatnie zdanie w tym meczu. W 83. minucie Agnieszka Derus ustaliła wynik meczu i trzy punkty pojechaly do Krakowa.

Pogoń Dekpol Tczew – AZS UJ Kraków 1:2 (0:1)
Sobal 56′ – Nieciąg 30′, Derus 83′

W niedzielę odbyły się dwa mecze kończące 18. kolejkę Orlen Ekstraligi. W Bydgoszczy tamtejszy Sportis KKP, który jest bliski spadku z ligi, podejmował obiecy zespół Portowców. Pogoń zaczęła od mocnego uderzenia, gdy Patrycja Michalczyk w 11. minucie trafiła z rzutu karnego. Mimo przewagi szczecinianki przed przerwą nie były w stanie podwyższyć wyniku i pierwsza połowa zakończyła się ich skromnym prowadzeniem. W drugiej odsłonie bydgoszczanki jako pierwsze strzeliły bramkę. W 51. minucie Natalię Radkiewicz pokonała Paulina Oleksiak. Ta sytuacja podrażniła zawodniczki ze Szczecina i sześć minut później prowadziły one już 3:1. Najpierw trafiła Roksana Ratajczyk, niedługo później Karolina Łaniewska. Dzieła zniszczenia w 85. minucie dokonała Natalia Oleszkiewicz podwyższając na 4:1. Ambitne zawodniczki z Bydgoszczy zdołały strzelić jeszcze jedną bramkę. Agnieszka Glinka wynik ustaliła w 87. minucie.

Sportis KKP Bydgoszcz – Pogoń Szczecin 2:4 (0:1)
Oleksiak 51′, Glinka 87′ – Michalczyk 11′ (k), Ratajczyk 53′, Łaniewska 56′, Oleszkiewicz 85′

W Łodzi odbył się ostatni z meczów, w którym SMS podejmował Medyka Konin. Mistrzynie Polski mimo starań w pierwszej połowie nie były w stanie strzelić bramki medyczkom. Te niespodziewanie w 44. minucie objęły prowadzenie po strzale z rzutu karnego Anny Gawrońskiej. Po przerwie łodzianki zaatakowały, jednak zawodniczki z Konina dzielnie się broniły. Dopiero w 74. minucie zaczęło się Kopińska Show. Dominika Kopińska w 9 minut skompletowała hat-tricka. Wynik ustaliła Anna Rędzia. Zabójcza końcówka odwróciła losy tego meczu na rzecz SMS-u, który cały czas poważnie liczy się w grze o mistrzostwo.

TME SMS Łódź – Medyk Konin 4:1 (0:1)
Kopińska 74′, 77′ (k), 83′, Rędzia 87′ – Gawrońska 44′ (k)