Awanse w Pucharze Niemiec, jeden debiut we Francji i 2 gole Matuschewski [POLKI PO WEEKENDZIE]

Za nami kolejny weekend rywalizacji w ligach znacznej części Europy. Coraz więcej Polek przystępuje do gry w sezonie 2022/2023, a swój debiut w nowym klubie zanotowała choćby Małgorzata Grec.

Gole w miniony weekend zdobyły Ewa Pajor i Natalia Wróbel, a Natalia Padilla-Bidas i Julia Matuschewski do siatki trafiały dwukrotnie. Ta druga popisała się między innymi znakomicie wykonanym rzutem wolnym, strzelając gola na 1:1, który odmienił losy wygranego finalnie meczu.

We Francji zadebiutowała tylko wspomniana Grec. Kinga Szemik przygodę w nowym klubie rozpoczyna jako rezerwowa. Reprezentantka Polski z ławki obserwowała, jak jej konkurentka Emily Alvarado pięciokrotnie kapituluje w meczu z Olympique Lyon.

Komplet Polek grających w Bundeslidze zameldował się z kolei w 3. rundzie Pucharu Niemiec. Najtrudniej było Turbine Poczdam, gdzie debiutowała oficjalnie Martyna Wiankowska. Była zawodniczka Czarnych Sosnowiec na starcie przygody w nowych barwach musiała spędzić na boisku dwie godziny, co i tak nie przyniosło rozstrzygnięcia. Dopiero rzuty karne, w serii których nie pomyliła się Wiankowska, dały ekipie spod Berlina awans do następnej fazy. W finale Pucharu Rosji zagra z kolei Gabriela Grzywińska. Po pokonaniu Lokomotiwu Moskwa jej Zenitowi Sankt Petersburg pozostał już tylko mecz o trofeum z inną stołeczną ekipą – CSKA.

Pełen raport z występów Polek grających na najwyższych szczeblach za granicą:

Austria

Julia Matuschewski (Sturm Graz) – 90 minut i dwa gole w wygranym 4:1 meczu z SPG SCR Altach/FFC Vorderland

Sarah Wroński (First Vienna FC) – poza kadrą w wygranym 2:0 meczu z SKV Altenmarkt

Anglia

Nikola Karczewska (Tottenham Hotspur) – mecz z Manchesterem United przełożony z powodu żałoby narodowej

Dania

Natalia Wróbel (Brøndby IF) – 90 minut i gol w wygranym 3:2 meczu z Kolding IF (więcej TUTAJ [WIDEO])

Francja

Paulina Dudek (PSG) – na ławce w wygranym 2:0 meczu z Soyaux

Małgorzata Grec (Dijon FCO) – 90 minut w przegranym 0:3 meczu z Montpellier

Dominika Grabowska (FC Fleury 91) – 59 minut i żółta kartka w wygranym 3:0 meczu z Guingamp

Ewelina Kamczyk (FC Fleury 91) – 74 minuty w wygranym 3:0 meczu z Guingamp

Kinga Szemik (Stade Reims) – na ławce w przegranym 1:5 meczu z Olympique Lyon

Hiszpania

Patrycja Balcerzak (Sporting de Huelva) – z powodu strajku sędziów nie odbył się mecz z Sevillą

Niemcy

Sylwia Matysik (Bayer Leverkusen) – od 47. minuty w wygranym 4:1 meczu 2. rundy Pucharu Niemiec z trzecioligowym TSV Jahn Calden

Ewa Pajor (VfL Wolfsburg) – od 78. minuty i gol w wygranym 8:2 meczu 2. rundy Pucharu Niemiec z FSV Gütersloh 2009 (więcej TUTAJ [WIDEO])

Katarzyna Kiedrzynek (VfL Wolfsburg) – poza kadrą z powodu kontuzji w wygranym 8:2 meczu 2. rundy Pucharu Niemiec z FSV Gütersloh 2009

Tanja Pawollek (Eintracht Frankfurt) – 90 minut z opaską kapitańską w wygranym 7:0 meczu 2. rundy Pucharu Niemiec z trzecioligowym SC 67 Weinberg

Agata Tarczyńska (Werder Brema) – poza kadrą w wygranym 3:0 meczu 2. rundy Pucharu Niemiec z trzecioligowym SV Henstedt-Ulzburg

Martyna Wiankowska (Turbine Poczdam) – 120 minut oraz wykorzystany rzut karny w wygranym po serii “jedenastek” meczu 2. rundy Pucharu Niemiec z trzecioligową Viktorią Berlin (4:4 po dogrywce, karne 3:2 dla Turbine)

Weronika Zawistowska (1. FC Köln) – 62 minuty w wygranym 8:0 meczu 2. rundy Pucharu Niemiec z trzecioligowym SV 07 Elversberg

Adriana Achcińska (1. FC Köln) – poza kadrą z powodu kontuzji w wygranym 8:0 meczu 2. rundy Pucharu Niemiec z trzecioligowym SV 07 Elversberg

Rosja

Gabriela Grzywińska (Zenit Sankt Petersburg) – od 62. minuty w wygranym 2:0 meczu półfinału Pucharu Rosji z Lokomotiwem Moskwa

Szkocja

Daniela Kosińska (Hibernian) – mecz z Aberdeen przełożony z powodu żałoby narodowej

Kinga Kozak (Glasgow City) – mecz z Glasgow Girls & Women FC przełożony z powodu żałoby narodowej

Szwajcaria

Natalia Padilla-Bidas (Servette FCCF) – 90 minut i dwa gole w wygranym 4:2 meczu z FC Zürich (więcej TUTAJ [WIDEO])

Oliwia Woś (FC Zürich) – na ławce w przegranym 2:4 meczu z Servette FCCF (więcej TUTAJ)

Szwecja

Kayla Adamek (Vittsjö GIK) – od 74. minuty w wygranym 3:0 meczu z Djurgårdens IF

Włochy

Katarzyna Konat (ASD Pomigliano Calcio) – 90 minut i sprokurowany rzut karny w przegranym 1:2 meczu z Sampdorią Genua (więcej TUTAJ [WIDEO])

Małgorzata Mesjasz (AC Milan) – 90 minut w przegranym 0:2 meczu z AS Roma